HISTÓRIA ORGANIZOVANÉHO ŠPORTOVÉHO RYBÁRSTVA V ČADCI
Prvý písomný dokument sa datuje k 8.novembru 1945. Touto listinou poveril vtedajší Okresný národný výbor zriadením Rybárskeho spolku na Kysuciach týchto štyroch pánov. Možno teda povedať, že to boli prví členovia našej organizácie
- Cincik Jozef- redaktor
- Bystrický Ladislav– firma Kysuce
- Hulita Arnošt– úradník Nemocenskej poisťovne
- Ing Cisárik– lesný radca z Oščadnice
Z tohto obdobia sa zachovala aj členská legitimácia…s poradovým číslom „30“. Z nej sa dá vyčítať pôvodný ( a prvý) názov združenia:
„KYSUCKÝ OCHRANNÝ RYBÁRSKY SPOLOK V ČADCI“
Legitimácia mala platnosť jeden rok: od 1.1. do 31.12. 1946. Takže v tom roku prebehla prvá rybárska sezóna.
Zaujímavý text je na lícnej strane legitimácie:
„Legitimácia súčastne zmocňuje na zisťovanie oprávnenosti osôb prevádzajúcich rybolov v spolkových vodách.“
Je to až neuveriteľne jednoduché. Každy člen spolku bol zároveň aj členom rybárskej stráže. Rybári sa kontrolovali navzájom a zároveň chránili revír pred pytliakmi. A asi im to vtedy nerobilo problém
PRVÉ KROKY
V kronike sa spomína len jedna historická udalosť z 50-tých rokov.
1947:Liaheň v Čadci – časť Rieka. Kronikár asi tiež nemal o tejto stavbe viac informácií…len jednu fotografiu.
Rok 1975
Tento rok je zaujímavý viacerými udalosťami. Spolok sa rozrástol a mal už 250 členov, z toho 68 mládežníkov. Činnosť prekvitala. Členovia sa stretávali nie len pri rybačke. Zorganizovali 5-dňový zájazd po Slovensku a Letný výcvikový tábor pre mladých rybárov na Oravskej priehrade. Pod vedením R.Mackovčáka a Štefana Haneca sa zúčastnili aj súťaže LRU v Brodne. Spolok dokončil stavbu svojho prvého rybníka – v Turzovke a previedol zarybnenie. Nasadený bol kapor (600 kg, 1-2 kilové) a pstruh dúhový (200kg, dvojročný).
Na výstavbe rybníka bolo odpracované veľké množstvo brigádnických hodín. Pre zaujímavosť: pán Zemaník-840 hodín a pán Drvár-620 hodín. (je to až neuveriteľné, že…?) Pre potreby spolku sme zakúpili rodinný dom (176 tisíc korún). Tento „úlovok“získali a právne previedli do majetku spolku – páni: Slivka, Jurišta a Ondrášek.
Výstavba rybníkov
Náš región je chudobný na stojace vody. Vznikla potreba vybudovať vlastné lovné rybníky. Podarilo sa postaviť štyri nádrže:
- rybníky Turzovka (1975)
- vodná nádrž Milošová (1987)
- rybník Svrčinovec
- rybník Čierne
Bol prevedený pokus o postavenie rybníka v Starej Bystrici. Ale stavbu sa nepodarilo dotiahnuť až do konca.
V ďalších rokoch pokračovala činnosť našej organizácie už v zabehnutých koľajách. Naši rybári sa pravidelne zúčastňovali rybárskych súťaží LRU, starali sa o zarybnenie naších vôd, a venovali sa výchove nových mladých členov organizácie. Menili sa členovia výboru a samozrejme aj celá členská základňa.